Wednesday, June 30, 2010

Šokolaadi-Mascarpone Pavlova jäätisetort

Vaatasin täna oma blogi sissekannete statistikat - uups! juunis ainult 1 sissekanne?!

Imelikult rahutuks tegi see, et ma ei ole nii kaua aega saanud oma blogi uuendada. Piilusin vahepeal isegi oma blogi veidi ootusärevalt, et äkki on midagi huvitavat keegi siia juurde lisanud aga ei miskit... :) ega seda "tööd" ju saagi keegi minu eest ära teha.

Vähemasti on mul nüüd Eestis käidud, enamus kalleid sõpru ja muidu kallid inimesed üle vaadatud. Mõnega küll õnnestus kuidagi jube üürikeselt ja põgusalt kohtuda aga eks järgmine kord siis. Kool sai kaa lõpetatud, puha viied diplomil, vääga igav :) ...Selle eest aga suured tänud ühele kallile koolikaaslasele, kes mind eksamiks õppimisel viimastel minutitel oluliselt aitas! Maailma parim oled! Näed, said isegi teenete tahvli kooli poolt. Palju õnne veelkord (ja kui kool poleks seda sulle andnud, siis mina oleksin küll)!! :)

Selleks korraks on ka kõik külalised Istanbulis käinud. ...esimesed päevad üksi kodus on möödunud kuidagi väga kiirelt, kuigi esimese päeva hommikul tuli korra mõte, et igav on, siis tegelikult pole veel aega saanud igavust tunda. Mul oli veel juunikuu Daring Baker's Challenge tegemata ning pusisin selle kallal terve päeva.

Väljakutseks olid seekord Šokolaadi Pavlovad Mascarpone kreemiga, aga kuna alles hiljuti olin Maasikatega Pavlovaid teinud, ning valminud kreemide kogused ilmatuma suured tundusid, selle koguse pavlovate jaoks, otsustasin hoopis nendest pooltoodetest jäätisetordi teha.

Šokolaadi Pavlovate jaoks:
3 suure muna munavalget
110 g suhkrut
30 g tuhksuhkrut
30 g magustamata kakaopulbrit
(1 tl maisitärklist
1 tl viinamarjaäädikat)

Keerasin ahju 95 kraadile soojenema ning katsin küpsetusplaadi -paberiga.
Suuremas kausis miksri aeglasel käigul hakkasin munavalgeid vahustama ning kui kerge valge vaht tekkis hakkasin järk-järgult suhkrut lisama kuni tekkis paks ja tippusid hoidev vaht. Tuhksuhkru ning kakao segasin teises kausis ja lisasin ettevaatlikult segades munavalgevahule. Tõstsin lusika abil vahust küpsetuspaberile soovitud kujuga kuhjakesed (2 ringi u 20cm läbimõõduga) ning silusin pealt siledaks ja ühtlaseks. Küpsetasin ahjus 2-3 tundi. (Minul ei õnnestunud Pavlovad selle retsepti järgi, olen muidu eelnevalt kasutanud munavalge tainas lisaks tärklist ning vinegari ja siis pole küpsemisega probleemi olnud. Seekord jäid mu pavlovad seest kleepuvad ja ei tulnud paberi küljest lahti. See oli ka üks põhjustest, miks minu pavlovatest jäätisetort sai. Järgmine kord lisaksin koos tuhksuhkru ja kakaoga ka teelusika maisitärklist ning samapalju viinamarjaäädikat.)
Seni kuni Pavlovad ahjus küpsesid/kuivasid, tegin kreemid.

Mascarpone-šokolaadikreemi jaoks:
120 + 235 ml vahukoort
1 sidruni riivitud koor
255 g tumedat šokolaadi 70%
390 ml Mascarpone juustu
natuke riivitud muskaati
2 tl apelsini või sidruni likööri

Paksupõhjalises potis segasin kokku 120 ml vahukoort ja riivitud sidrunikoore, kuumutasin keemiseni, võtsin tulelt ning segasin juurde tükeldatud šokolaadi. Segasin seni kuni šokolaad oli täielikult sulanud. Jätsin segu jahtuma (toa temperatuurile).

Eraldi kausis segasin kokku ülejäänud vahukoore ning mascarpone juustu kuid jälgisin, et ma seda üle ei vahustaks. Ühendasin omavahel jahtunud šokolaadimassi ja mascarpone vahu ning maitsestasin muskaadi ja sidruni likööriga (Limoncino).

Tegelikult seni kuni šokolaadi mass jahtus, et saaks Mascarpone-šokolaadi kreemi lõpuni valmis segada, valmistasin valge mascarpone kreemi jaoks vajamineva vaniljekreemi Crème Anglaise, mis pidi ka enne mascarpone kreemi sisse segamist jõudma maha jahtuda, veel parem kui selle saaks isegi eelmine päev valmistada, et kreem oleks külmkapi temperatuuriga.

Crème Anglaise jaoks:
235 ml piima
235 ml vahukoort
1 vanillikaun või 1 tl vanilli suhkrut
6 suure muna munakollast
75 g (6 spl) suhkrut

Vahustasin munakollased ja suhkur heledaks vahuks.
Segasin keedunõus kokku piima, vahukoore ja vanilli ning lasin keema tõusta. Võtsin tulelt ning niristasin ettevaatlikult u 1 dl kuuma piimasegu munavahusse samal ajal mikserdades ja vältides munapudru tekkimist. Seejärel valasin ettevaatlikult juba pisut soojenenud munasegu kuuma piima sisse ja ikka samal ajal mikserdades. Tõstsin poti uuesti tulele ja lasin keema tõusta ning keetsin tasasel tulel mõned minutid keeda kuni kreem pisut paksenes. Vältida tuleks ülekeetmist, et segu tükki ei tõmbaks. Lasin ka sellel segul jahtuda ning tõstsin kaetult külmikusse kui kreem oli juba piisavalt maha jahtunud.

Mascarpone kreemi jaoks:
1 retsepti jagu Crème Anglaise  kreemi
120 ml mascarpone juustu
120 ml vahukoort

Vahustasin vahukoore ja mascarpone omavahel ning lisasin Crème Anglaise kreemile ja segasin kokku ühtlaseks kreemiks. Nüüd said kõik kreemid valmis ja pavlovad olid ka jõudnud "valmis" küpseda ja maha jahtuda.

Jäätise tordi kokkupanekuks katsin kaanega suletava koogikarbi põhja küpsetuspaberiga. Lõikasin küpsetuspaberist küpsetusrõnga laiuse riba ning katsin sellega küpsetusrõnga sisemise külje. Alumiseks kihiks valasin Mascarpone-šokolaadi kreemi kuid panin kõrvale (pritskotti) pisut ka tordi kaunistuse jaoks. Teiseks kihiks asetasin oma kleepuvad ja katkised pavlovad, valasin üle valge mascarpone kreemiga ning tõstsin sügavkülma tahkuma. Kui tort oli pealt juba nii pisavalt külmunud, et kaunistused kreemi sisse ei vajuks, pritsisin väikesed mascarpone-šokolaaditäpid kaunistuseks tordi peale ja lasin tordil üleöö külmkapis külmuda.

Enne serveerimist oleks hea tort tavalisse külmkappi tõsta umbes 10 minutiks, et seda oleks veidi lihtsam lõigata kuuma kuiva noa abil. 

Head suvist maiustamist! Värsked marjad sobiksid siia kõrvale suurepäraselt!


Tuesday, June 1, 2010

Rabarberi-mündi Profiterol

Juba lapsepõlvest saati on mulle kohupiima-tuuletaskud meeldinud. Olen neid ammu tahtnud proovida ise teha, aga pole kuidagi julenud ette võtta. Isegi koolis, peale keedutaina tegemise teoreetilist õppimist, ei suutnud ma nende valmistamiseks veel julgust koguda, sest ebaõnnestuda ju ei soovi ning kahju on raisatud ajast ja toiduainetest...

Liitusin paar nädalat tagasi The Daring Kitchen'ga, et huvitavatest challenge'test osa võtta ja oma vaba aega Istanbulis sisustada. Alates üleeilselt sain täieõiguslikuks liikmeks ning just eelmise kuu väljakutse oli olnud Profiterol'id. Mis siis ikka, proovisin minagi kätt. Järgisin hoolikalt ja grammi pealt seal toodud taina retsepti ja nagu määdzik, tekkisidki muidu väga kleepuvasse tainasse küpsemisel tühimikud - minu jaoks täiesti uskumatu lugu. :)
Üks kartus jälle ületatud - see on hulga lihtsam kui ma esialgu arvasin. Ilmselt on neid maitsvaid pallikesi meil kodus nüüd tulevikus erinevate täitekreemidega sagedalt.


Keedutaina jaoks (u 35 pisemat profiterol'i):
175 ml vett
85 g maitsestamata võid
0,25 tl soola
1 spl suhkrut
125 g nisujahu
4 muna
+ 1 muna ja pisut soola munamäärdeks

Keerasin ahju 220 kraadile soojenema ning katsin küpsetuspaberiga kaks küpsetusplaati.

Kaalusin keedunõusse vee ja või, lisasin soola ning suhkru ja tõstsin tulele. Vahepeal segades kuumutasin segu keemiseni. Võtsin tulelt, lisasin hulka sõelutud nisujahu, segasin hoolikalt ning tõstsin tulele tagasi. Kuumutasin ja segasin kuni tainas pisut kuivas ning tuli poti servade küljest lahti. Võtsin jälle tulelt, ning segasin puulusikaga umbes minuti kuni tainas jahtus. Lisasin esimese muna, tainas muutus läikivaks, segasin kuni läige kadus ning tainas nägi välja kui kartulipuder. Samamoodi toimisin ükshaaval ka ülejäänud munadega kuid viimase muna lisamisel tainas jäigi pisut läikivaks kuid üsna sitkeks ja kleepuvaks. Toimetasain taina pritskotti ning pritsisin küpsetusplaadile peenemast ümmargusest tüllist pisikesed pallid, umbes 2 cm läbimõõduga. Kuna koolist tean, et keedutainas kerkib umbes kahekordseks jätsin tainakuhjade vahele ka piisava vahe. Puhta, vette kastetud näpuga silusin pritsimisest tekkinud terava serva õrnalt maha ning määrisin pallid munamäärdega. Küpsetasin 220 kraadises ahjus 10 minutit ilusaks kuldpruuniks, keerasin ahju 180 kraadile ning küpsetasin veel 20 minutit. (järgmine kord ma küpsetaks nagu koolis õpitud 200 kraadil 15 minutit või kuni kuldpruuniks, sest minu profiterolid lõhenesid pealispinnalt, ma arvan, et see oli liiga suure kuumuse tõttu, võib-olla on see ka minu ahju eripära). Valmis pallikesed tõstsin restile jahtuma. Kärsitult kontrollisin ka tühimiku olemasolu - oli täitsa olemas.

Rabarberi-mündikreemi jaoks:
2 rabarberi vart (u 400-500 g)
u 100 g mündilehti
4 spl suhkrut (või vastavalt maitsele, mina jätsin kreemi pisut hapukaks)
1 spl tärklist
4 spl maitsestamata toorjuustu
1 spl vahukoort

Koorisin ja hakkisin rabarberi ning tõstsin koos mündilehtedega blendrisse, püreestasin. Püree valasin keedupotti, segasin suhkru ning tärklisega läbi ja tõstsin tulele. Kuumutasin keemiseni kogu aeg segades. Kui kreem oli paksenenud võtsin tulelt ning segasin juurde toorjuustu ning vahukoore. Pisut jahtunud segu toimetasin pritskotti ning täitsin sellega profiterolid. Kui pallikesed olid täiesti maha jahtunud tõstsin nad suletava karbiga külma tahenema. Soovi korral võib kaunistada šokolaadiga.