Monday, May 23, 2011

Prantsuse õunakook

Turult saan ikka tavaliselt suure õhinaga endale igast asju kokku kuhjatud, mida me hiljem ära ei jaksa süüa... Härra oli ka peaaegu nädal kodunt ära ja nii mu õunad plekid külge saidki. Kes mind teab, siis naljalt ma sööki prügikasti ei viska, said siis seegikord need õnnetud õunakesed hoopis õnnelikuma uue elu peale - Prantsuse õunakoogiks. Minu kook tuli ainult selle vahega, et mul ei olnud enam raasugi vanilli ja ma keeldun ostma Istanbulist vanilliinsuhkrut, sest muud kvaliteetsemat kraami ma siin müügil pole näinud ja olen Eestist vanillsuhkru kaasa toonud. Tegelikult päris vanillikaunasid oli mul ka, aga see tuli meelde alles siis kui kook juba ahjus. No ma ei usu, et mu kook sellepärast ka kehvem sai, rumm ja jäätis kompenseerib kogu puudujäägi. :)


23 cm Ø Prantsuse õunakoogiks:
4 suurt õuna (võivad olla erinevat sorti, hea kui mõned hapumad)
115 g võid, sulatatud, jahutatud
110 g nisujahu
0,75 tl küpsetuspulbrit
0,25 tl meresoola
2 muna (L), toatemperatuuril
150 g suhkrut
0,5 tl vanilli ekstrakti
3 spl tumedat rummi

Koorisin ja tükeldasin õunad. Sulatasin või ja jätsin jahtuma.

Keerasin ahju 180 C kraadile soojenema ning valmistasin ette küpsetusvormi paberiga ja määrisin võiga.

Ühte kaussi sõelusin jahu ning segasin selle küpsetuspulbri ja soolaga. Teises kausis vahustasin munad pehmeks vahuks, lisasin suhkru ning vahustasin tugevamaks vahuks. Lisasin munavahule rummi (ja kui oleks olnud siis ka vanilli), vahustasin veel. Lisasin poole jahusegust ja sulavõist, mikserdasin kergelt. Lisasin ülejäänud jahu ja või ja mikserdasin taina ühtlaseks. Segasin lusika abil tainasse õunatükid ning valasin selle ettevalmistatud vormi. Küpsetasin 50-60 minutit kuiva tikuproovini (pidin küpsemise lõpus koogi fooliumiga katma, et see pealt liialt ei pruunistuks ja mul sai kook valmis 45 minutiga). 

Lasin koogil 10 minutit jahtuda enne kui vormist eemaldasin. Serveerisin jäätisega. Täielikult mahajahtununa on see kook kõige parem!


Kook säilib pehme ja mahlasena 3 päeva, kui seda suletavas koogikarbis hoida või kummuli kausi all.


French Apple Cake
One 9-inch (23 cm) cake
Adapted from davidlebovitz.com living the sweet life in Paris.


110g flour
0,75 teaspoon baking powder
0,25 teaspoon seasalt
4 large apples (a mix of varieties)
2 large eggs, at room temperature
150g sugar
3 tablespoons dark rum
0,5 teaspoon vanilla extract
115g butter, melted and cooled to room temperature

Peel and core the apples, then dice them into 1-inch (3cm) pieces.

Preheat the oven to 350ºF (180ºC) and adjust the oven rack to the center of the oven. Heavily butter an 8- or 9-inch (20-23cm) springform pan and place it on a baking sheet.

In a small bowl, whisk together the flour, baking powder, and salt.

In a large bowl, beat the eggs until foamy then whisk in the sugar, then rum and vanilla. Whisk in half of the flour mixture, then gently stir in half of the melted butter. Stir in the remaining flour mixture, then the rest of the butter. Fold in the apple cubes until they’re well-coated with the batter and scrape them into the prepared cake pan and smooth the top a little with a spatula.

Bake the cake for 50 minute to 1 hour, or until a knife inserted into the center comes out clean. Let the cake cool for 5 minutes, then run a knife around the edge to loosen the cake from the pan and carefully remove the sides of the cake pan, making sure no apples are stuck to it. Let it cool down.

Serving: Serve wedges of the cake just by itself, or with vanilla ice cream.

Storage: The cake will keep for up to three days covered. Since the top is very moist, it’s best to store it under a cake dome or overturned bowl.

No comments:

Post a Comment