Monday, August 16, 2010

Mustsõstra-šarlott-jäätisetort

...Juuli 2010 Daring Bakers challenge - Swiss Swirl Ice Cream Cake...

Ma enamasti muud ei saagi viimasel ajal blogitud kui DK challenge'd. :) Jah, juuli challenge alles nüüd kui juba käimas augusti teine pool!

Lugesin juuli alguses eesootavat ülesandet ja arvasin seda jäätisetorti sobivat minu sünnipäevalauale. Paraku, õnneks :) muidugi, läks kõik hoopis teisiti ning Çeşme's ühes jahisadama kalarestoranis, oli meil sünnipäevalaual hoopis üllatustort, küünaldega ja puha :) ...olin nii elevil ja õnnelik, kui sellega laudade vahelt meie laua poole tüüriti, et kas tõesti MINU sünnipäevatort?! - mhm, see pandigi minu ette, et ma küünlad puhuks, soovi sooviksin ja esimese lahtilõike teeks. Lahe!!! sellist asja polegi ennem minuga juhtunud.

Et siis sünnipäev oli juba ammu ja minu jäätisetort ikka tegemata. Kuna siin Istanbulis on endiselt soojakraade 30 ja üle selle, siis jäätisetort sobib siia argipäevagi superhästi. Peaks aind külalisi kutsuma, kes meid selle tordisöömisega aitaks. Tegin isegi originaalretseptist vaid poole kogusest, aga ikka sain suure tordi.


Rullbiskviidi jaoks:
3 muna (L)
3 spl suhkrut + pisut rullimiseks
3 spl nisujahu
2 spl magustamata kakaod
1 spl keevat vett

Keerasin ahju 200 C kraadile soojenema. Määrisin küpsetusplaadile õhukese kihi õli, katsin plaadi küpsetuspaberiga ja silusin paberi ilusti plaadi külge.

Vahustasin toasoojad munad suhkruga nii tugevaks vahuks, et vispli jäljend püsis vahul vähemalt 10 sekundit. Sõelusin teise kaussi jahu ja kakao, segasin nad omavahel läbi ning kahes osas lisasin ettevaatlikult segades munavahule. Segamise lõpus lisasin ka supilusika keevat vett. Valasin taina küpsetusplaadile ja silusin õrnalt ühtlaseks kihiks laiali. Küpsetasin 10-12 minutit.

Küpsemise ajal asetasin lauale puhta köögirätiku, puistasin peale suhkrut (et rullbiskviit sinna kinni ei jääks). Küpsenud biskviidi keerasin kuumalt suhkruga rätikule, küpsetuspaber ülespoole. Eemaldasin ettevaatlikult paberi, puistasin biskviidile veel pisut suhkrut ning keerasin koos rätikuga biskviidi lühemast servast alates rulli. Lasin niimoodi biskviidil täiesti maha jahtuda.

Täidis:
300 g kohupiima (mul oli 18,5% rasvasisaldusega (lor))
2 spl mett
1 tl granaatõuna siirupit
1 tl vanillsuhkrut
5-6 spl mustsõstra toormoosi

Segasin omavahel kõik täidise koostisosad peale moosi ning katsin sellega jahtunud biskviidi ühtlase kihina. Selle peale määrisin omakorda kihi mustsõstra toormoosi. Nüüd keerasin biskviidi kokku pikemast servast alustades. Katsin toidukilega, et biskviit ära ei kuivaks seni kuni jäätiseid valmistasin.

Vaniljejäätis:
300 ml vahukoort
1 tl vanillsuhkrut
1,2 dl suhkrut

Vahustasin vahukoore vanilli ja suhkruga kohevaks vahuks. Asetasin kilega kaetud nõu sügavkülma, et mass pisut kõveneks.

Võtsin ühe külmakindla kausi. Katsin selle seestpoolt toidukilega. Lõikasin rullbiskviidist 1,5 cm paksused viilud ning ladusin tihedalt vormi/kausi põhjale ja seintele. Esimese kihina panin külmikus veidi tahenenud vaniljejäätise. Katsin kausi kilega ning tõstsin sügavkülma, et esimene kiht jõuaks taheneda. (umbes tund)

Kakao-mustsõstrajäätis:
1,2 dl suhkrut
1,5 spl magustamata kakaod
1 spl maisitärklist
1,75 dl vett
0,5 spl võid
1 tl vanillsuhkrut
5-6 spl mustsõstra toormoosi

Segasin keedunõus suhkru, kakao, maisitärklise. Lisain vee, segasin ühtlaseks ja kuumutasin kuni kreem paksenes. Võtsin poti tulelt, lisasin või ning vanillsuhkru. Segasin ja lasin jahtuda. Lõpuks lisasin ka mustsõstra toormoosi.

Võtsin todrikausi külmikust ning valasin jahtunud kakao-mustsõstrajäätise kreemi järgmise kihina peale. (Kuna mul kodus on nii palav ja võibolla ei oodanud ma ka piisavalt kaua, et mu esimene kiht oleks täiesti ära tahkunud, siis minu vaniljejäätis ja kakao-mustsõstrajäätis tekitasid koogile huvitava mustri.) Katsin kausi kilega ja tõstsin sügavkülma. (umbes tunniks)


Šokolaadijäätis:
2,5 dl vahukoort
1,2 dl suhkrut
1,5 spl magustamata kakaopulbrit

Vahustasin vahukoore suhkru ja kakaoga tugevaks vahuks ning tõstsin selle külmkappi, et vahukoor minu soojas köögis sulama ei hakkaks. Viimase kakaojäätise kihi valasin tordile alles siis kui eelmine kiht oli tõesti ära tahkunud.

Lasin tordil sügavkülmas oma 6 tundi külmuda. Järgmine päev kummutasin tordi serveerimisalusele, ja eemaldasin toidukile.

Kui korraga ei jaksa kooki ära süüa siis tasub see katta pealt tihedalt toidukilega, et külmikus ebameeldivat härmatise kihti koogile ei tekiks.


Swiss Swirl Blackcurrant Ice Cream Cake
July 2010 Daring Bakers challenge


I have made the ice cream without an ice cream maker. And I halved all original recipe and still got a big cake.


For swiss rolls:
3 eggs
3 tablespoons sugar + extra for rolling
3 tablespoons all-purpose flour
2 tablespoons unsweetened cocoa powder, sifted together with flour
1 tablespoon boiling water
a little oil for brushing the pans

Pre-heat oven at 200 C degrees. Brush the baking pan with a little oil and line with greaseproof baking paper.


In a large mixing bowl, add the eggs and sugar and beat till very thick; when the beaters are lifted, it should leave a trail on the surface for at least 10 seconds.


Add the cocoa flour mixture, in two batches and fold in gently with a spatula. Fold in the water.


Spread the mixture on baking pan, spread it out evenly, into the corners of the pan. Place a pan in the centre of the pre heated oven and bake for about 10-12 minutes or till the centre is springy to the touch.


Spread a kitchen towel on the counter and sprinkle a little caster sugar over it. Turn the cake on to the towel and peel away the baking paper. (Trim any crisp edges.) Starting from one of the shorter sides, start to make a roll with the towel going inside. Cool the wrapped roll on a rack, seam side down.


For the filling:
300 g curd cheese (I used full-fat 18,5% (Lor in Turkey)
1 teaspoon vanilla sugar
1,2 dl sugar
5-6 tablespoons blackcurrant jam (raw)


In a bowl, mix all filling ingredients except the jam. Open the roll and spread the cream mixture evenly. Spread jam layer on top. Roll the cake up again, this time without the towel and starting from longer side. Wrap in plastic wrap and let it stay in fridge seam side down.


For vanilla ice cream:
3 dl of whipping cream
1 tsp vanilla extract
1,2 dl granulated sugar


In a mixing bowl, whip cream with vanilla and sugar. Place covered bowl in freezer.

Cover the bottom and sides of the bowl in which you are going to set the dessert with cling film/plastic wrap. Cut the Swiss rolls into equal slices (approximately 1,5 cms each). Arrange the Swiss roll slices up the bowl, with the seam sides facing away from the bottom, to cover the bottom and sides of the bowl. (Cover the bowl with plastic wrap and freeze till the slices are firm (at least 30 minutes). I did not do that freeze part)


Soften the vanilla ice cream. Take the bowl out of the freezer, remove the cling film cover and add the ice cream on top of the cake slices. Spread it out to cover the bottom of the bowl. Cover the bowl with plastic wrap and freeze till firm (at least 1 hour).


The Hot fudge sauce with blackcurrant jam:
1,2 dl of caster sugar
1,5 tblsp of natural unsweetened cocoa powder
1 tblsp of cornflour/cornstarch
1,75 dl of water
0,5 tblsp butter
1 tsp vanilla extract
5 tblsp raw blackcurrant jam


In a small saucepan, whisk together the sugar, cocoa powder, cornflour and water. Place the pan over heat, and stir constantly, till it begins to thicken and is smooth (for about 2 minutes). Remove from heat and mix in the butter and vanilla. Keep aside to cool. Add blackcurrant jam, mix.

Add the fudge sauce over the vanilla ice cream, cover and freeze till firm (at least an hour).


The chocolate ice cream:
2,5 dl whipping cream
1,2 dl caster sugar
1,5 tblsp of natural unsweetened cocoa powder


In a bowl, whip cream with sugar and cocoa and spread it over the fudge sauce. Cover with plastic wrap and freeze for at least 4-5 hours till completely set .


Remove the plastic cover, and place the serving plate on top of the bowl. Turn it upside down and remove the bowl and the plastic lining. If the bowl does not come away easily, wipe the outsides of the bowl with a kitchen towel dampened with hot water. The bowl will come away easily.


Keep the cake out of the freezer for at least 10 minutes before slicing, depending on how hot your region is. Slice with a sharp knife, dipped in hot water.

No comments:

Post a Comment